Najczęstsze objawy chorób serca u psów

Opracowany przez portal VET serwis

VETserwis -- Największy polski portal weterynaryjny!

Choroby serca są jednym z najczęstszych problemów zdrowotnych u psów, zarówno tych w starszym wieku jak i szczeniąt. Jednym z najważniejszych objawów nieprawidłowego funkcjonowania serca jest kaszel.

   Choroby serca zdarzają się u psów w każdym wieku, jednak najczęściej obserwujemy je u:

  • psów bardzo młodych (w wieku 3-24 miesięcy), u których występują wrodzone wady serca. Dotyczą one najczęściej dużych i olbrzymich ras np. owczarków niemieckich, labradorów, golden retriverów, nowofunlandów, dogów niemieckich, bernardynów, berneńskich psów pasterskich i innych.
  • psów w średnim wieku (4-8 lat), chorujących na kardiomiopatię, która występuje przede wszystkim u dobermanów, bokserów, bernardynów i dogów niemieckich.
  • psów małych ras w wieku 8-10 lat, u których najczęsta jest niedomykalność zastawki serca.
CO OBSERWUJE WŁAŚCICIEL?

   Pierwsze symptomy chorób serca są najczęściej mało charakterystyczne. Pies częściej leży i śpi, jest mniej aktywny, niezbyt chętnie bawi się, czasem można także zauważyć zmienny apetyt, powolne chudnięcie. U starszych psów jest to często mylone z objawami starości i rzadko stanowi powód do wizyty u lekarza weterynarii.
 
   Potem pojawia się najważniejszy i najczęstszy objaw chorób serca - kaszel. Wynika on z gromadzenia się na terenie płuc i oskrzeli płynu. Kaszel jest początkowo sporadyczny, pojawia się albo po wysiłku albo w czasie podniecenia np. kiedy pies wita właściciela, cieszy się z nagrody itp. i szybko ustępuje. Wraz z rozwojem choroby każdy wysiłek np. bieg, wejście po schodach kończy się uporczywym, męczącym kaszlem, dyszeniem, łapaniem powietrza. Pies jest bardzo zmęczony i bardzo długo uspokaja się. Zdarza się także, że w trakcie wysiłku pies nagle upada i traci przytomność.
 
   Innym symptomem może być powiększenie zarysu brzucha, które wynika z wodobrzusza oraz obrzęki kończyn. Obecność płynu w jamie brzusznej może także doprowadzić do zaburzeń w funkcjonowaniu przewodu pokarmowego - biegunki, wymiotów i braku apetytu. U psów z wodobrzuszem bardzo często występuje także szybkie chudnięcie oraz zaniki mięśni.
 
   Natomiast szczenięta z wrodzonymi chorobami serca rodzą się najczęściej zupełnie normalne, prawidłowo rozwijają się i przez pierwsze tygodnie życia nic nie wskazuje na istnienie wady serca.
   Zdarzają się także szczenięta, które od początku wykazują niepokojące objawy - są mniejsze niż ich rówieśnicy z miotu, wolniej rosną i wolniej przybierają na wadze. Bardzo dużo śpią, niechętnie bawią się, nawet niewielki wysiłek bardzo szybko je męczy.
 
   Objawem, który może towarzyszyć wszystkim chorobom serca jest utrata przytomności, która zdarza się nawet u 3 miesięcznych szczeniąt. Przeważnie jest ona związana z wysiłkiem np. biegnący pies nagle upada i leży nieprzytomny. Często wygląda to tak, jakby pies po prostu potknął się i podczas upadku uderzył się w głowę i stracił przytomność. Po kilku minutach zwierzę wstaje i zachowuje się zupełnie normalnie.
 
   Bardzo groźnym objawem zaawansowanej choroby serca jest obrzęk płuc czyli nagłe pogorszenie stanu psa związane z obecnością dużej ilości płynu w oskrzelach i płucach. Jego objawy to bardzo silny, wilgotny kaszel, silna duszność - pies stoi lub siedzi z szeroko rozstawionymi przednimi kończynami i wyciągniętą do przodu szyją, szybko oddycha, ma otwarty pysk i siny język, wyraźnie widoczne są ruchy klatki piersiowej i mięśni brzucha. Czasami dochodzi do utraty przytomności.
   Jest to stan zagrażający życiu i wymaga natychmiastowej, intensywnej opieki weterynaryjnej.

JAKIE BADANIA POMAGAJĄ WYKRYĆ CHOROBY SERCA?

   Bardzo często podejrzenie występowanie jakiejś wady serca pojawia się po raz pierwszy podczas osłuchiwania klatki piersiowej, które jest częścią rutynowego badania klinicznego np. przed szczepieniem. Dotyczy to zwłaszcza schorzeń, przy których słyszalny jest bardzo wyraźny szmer - przede wszystkim chorób zastawek ale także wrodzonych wad serca. Skłania to lekarza do skierowania psa na konsultację kardiologiczną.
   W celu potwierdzenia istnienia choroby serca lekarz kardiolog wykonuje pełne badanie kardiologiczne, zdjęcie RTG, zapis EKG oraz badanie echokardiograficzne. W wielu wypadkach zdiagnozowanie choroby jest możliwe dopiero przy zastosowaniu bardziej skomplikowanych metod np. cewnikowania serca czy angiografii.
   W badaniu kardiologicznym można stwierdzić szmer podczas osłuchiwania serca, a na terenie płuc mogą być słyszalne szmery i trzaski wskazujące na obecność w nich płynu. Poprzez osłuchiwanie i opukiwanie klatki piersiowej kardiolog może także stwierdzić powiększenie serca.
   Opukując i badając palpacyjnie jamę brzuszną wykrywamy ew. obecność płynu w jamie brzusznej (wodobrzusze). Natomiast badanie jakości tętna oraz tzw. czasu włośniczkowego pozwoli na określenie stopnia zaawansowania niewydolności krążenia.
   Zdjęcie RTG pozwala na ocenę wielkości serca oraz zaburzeń w krążeniu płucnym. Na zdjęciu może być widoczne powiększenie całego serca lub jego części np. lewego przedsionka, możliwe jest także wykrycie obecności płynu w oskrzelach, płucach czy na terenie klatki piersiowej.
   Zapis elektrokardiograficzny wykrywa przeciążenie serca, dostarcza kardiologowi informacji o występowaniu ew. arytmii, tzw. bloków serca, stopniu niedotlenienia serca. Pozwala także na dobranie odpowiedniej terapii farmakologicznej.
   Echokardiografia pokazuje nam wygląd serca - poszczególnych komór, przedsionków i zastawek i umożliwia obejrzenie poszczególnych części serca w czasie jego pracy. Kardiolog dokonuje również dokładnych pomiarów grubości ściany serca, wielkości komór i przedsionków. Jest to bardzo precyzyjne badanie, wskazane praktycznie w przypadku każdej choroby serca. Niestety, w Polsce jest ono dostępne jedynie w kilku klinikach.

 

Zapraszamy do portalu: VETserwis -- Największy polski portal weterynaryjny!

 


 

www.dobermann.pl