Czy wiesz, że ludzie posiadający zwierzęta domowe są szczęśliwsi?

Zacznijmy od założenia, że szczęście jest jednym z głównych celów życia każdego człowieka. Powiedzmy też, że szczęście to rzecz bardzo względna, zależna od wielu czynników, które nie muszą być takie same dla każdego. Znalezienie prawdziwej miłości, posiadanie pracy, którą się lubi i która jest dobrze płatna, bycie w dobrym zdrowiu, umiejętność życia z niewielką lub dużą ilością pieniędzy w banku to jedne z najczęstszych, ale nie jedynych. W rzeczywistości, decydującym czynnikiem, który wszyscy ludzie dzielą, jest poczucie towarzystwa i dzielenie czasu z naszymi bliskimi… w tym z naszymi zwierzętami domowymi.

LUDZIE POSIADAJĄCY ZWIERZĘTA DOMOWE SĄ SZCZĘŚLIWSI

Zwierzęta aktywnie przyczyniają się do naszego poczucia szczęścia, ponieważ mogą zaspokoić nasze potrzeby społeczne, poprawić nasz nastrój, a nawet nasze fizyczne samopoczucie. Wielu osobom z depresją, problemami w związkach, a nawet autyzmem zaleca się posiadanie zwierząt domowych. Powodem jest to, że są to niezwykle hojne istoty, które oprócz oferowania swojego towarzystwa, wykazują się lojalnością, współudziałem i wspólną zabawą.

Fakt, że psy z entuzjazmem czekają na powrót właściciela do domu, że czule reagują na opiekę, którą im oferujemy lub że potrafią stworzyć między nami nierozerwalne więzi, pomaga przezwyciężyć stany lękowe, poczucie negatywności czy depresję.

Odpowiedzialność, jakiej wymaga właściwa opieka nad zwierzęciem (karmienie go, utrzymywanie w czystości, wyprowadzanie na spacery) to również czynniki, które mogą wpływać na dojrzałość wielu dzieci czy młodzieży; a ich wyjścia mogą być dobrym pretekstem do poszerzenia kręgu znajomości właścicieli, niezależnie od tego, czy mają oni problemy z socjalizacją, czy nie.

Osoba posiadająca zwierzę domowe ma tendencję do odczuwania mniejszej samotności niż osoba bez zwierzęcia. Osoby przechodzące przez trudne chwile i stany depresji lub silnego lęku często nie mają ochoty na wychodzenie z domu czy interakcje z innymi. Zwierzęta domowe pomagają im jednak stworzyć szczególną więź z nimi, a odpowiedzialność za opiekę nad nimi i wyprowadzanie ich na zewnątrz, co zmusza ich do wyjścia z domu i zrelaksowania się w pewnym stopniu. Wiele osób rozmawia również z pupilami, przytula je, kładzie się na nich i wyładowuje swój stres, opowiadając im o swoich problemach i służąc jako „terapeuci”, którzy łagodzą ich uczucia smutku czy dyskomfortu. Dowiedz się więcej o tak zwanej zooterapii: https://econatural.pl/znaczenie-zooterapii-w-kontekscie-poprawy-zdrowia-psychicznego-czlowieka/