Fakty, które powinieneś wiedzieć o psim śnie

Twój pies zazwyczaj przesypia większość dnia i wydaje Ci się, że jest nieco leniwy? Nie martw się, nie jesteś sam. Psy różnią się od ludzi pod każdym względem, od tego, co mogą jeść, do ich rutyny snu. W przeciwieństwie do nas nie śpią 8 godzin, ponieważ nie mają ustalonego harmonogramu snu i tak naprawdę potrzebują więcej godzin na odpoczynek.
W tym artykule wyjaśnimy Ci kilka ciekawych faktów na temat wzorców snu Twojego zwierzaka.

Jak śpią psy?

Ludzie pozostają w stanie czuwania przez ponad 12 godzin, podczas których wykonują szereg czynności, a kiedy zapada noc, śpią średnio 8 godzin, aby móc kontynuować swoją rutynę następnego dnia bez uczucia zmęczenia. Psy natomiast pozostają przytomne i aktywne tylko przez 20% dnia, w tym czasie zazwyczaj bawią się i wykonują jakąś czynność, 30% dnia są przytomne, ale bez wykonywania jakiejkolwiek czynności, wtedy leżą na swoim posłaniu tylko obserwujące, a pozostałe 50% dnia śpią. Czy psy mają sny? Odpowiedź znajdziesz w załącoznym linku.

Dlaczego psy tak dużo śpią?

Ludzie spędzają 25% swojego snu w śnie REM, czyli stanie, w którym sen jest najgłębszy i występuje sen aktywny. Z kolei psy spędzają w REM tylko 10% okresu snu. Dlatego potrzebują więcej godzin snu, aby móc dobrze wypocząć i potrzebują idealnej przestrzeni i łóżka, aby dobrze wypocząć.

Ile śpi przeciętny pies?

Przeciętny pies śpi od 12 do 14 godzin na dobę, a szczenięta i psy dużych ras około 18 godzin na dobę.

To zależy od tego, jak bardzo są aktywne w ciągu dnia, psy, które są bardziej aktywne, mają tendencję do spania przez mniej czasu, dlatego zaleca się, aby twój zwierzak miał trochę codziennej aktywności fizycznej, tj. pójście na spacer, zabawę z nim, socjalizację z innymi psami lub, jeśli jest bardzo potulnym i zrównoważonym psem, może być wolontariuszem.

Pora roku również ma wpływ

Pora roku może wpływać na chęć psa do snu. W zimie, przy niskich temperaturach, psy mają tendencję do lenistwa i chcą dłużej „hibernować” w swoim łóżku. Mogą one potrzebować bardziej wyściełanych łóżek i koców o tej porze roku i lżejszych tkanin w lecie, kiedy mogą nawet preferować spanie na podłodze. Upewnij się, że temperatura jest komfortowa, ani gorąca, ani zimna.