Dołączenie szczeniaka do rodziny to zawsze wielka radość. Warto jednak pamiętać o tym, że pies, tak samo jak człowiek, potrzebuje odpowiedniej opieki lekarskiej. Weterynarz musi nie tylko zbadać Twojego zwierzaka i ocenić ogólny stan jego zdrowia, lecz także zaaplikować i zaplanować odpowiednie szczepienia. Dzięki poradom specjalisty dowiesz się także więcej o żywieniu i opiece nad nowym członkiem rodziny. Czytaj dalej, by poznać szczegóły!
Pierwsza wizyta u weterynarza
Po zabraniu psa od hodowcy lub z domu tymczasowego albo schroniska, warto odczekać kilka dni przed umówieniem się na wizytę. Ciągła zmiana otoczenia i gabinet weterynaryjny przesiąknięty zapachami innych czworonogów może być ogromnym stresem dla małego pieska. Po upływie tygodnia można zadzwonić i zapytać o wolny termin wizyty.
Podczas pierwszego spotkania piesek zostanie zważony i zbadany, weterynarz sprawdzi ogólny stan jego oczu, uszu i sierści. Może też stwierdzić ewentualną obecność pasożytów w organizmie, jeśli piesek został zabrany z miejsca o złych warunkach lub jeśli był wcześniej bezdomny. Podczas pierwszej wizyty lekarz zaplanuje też terminy szczepień.
Podczas kolejnych wizyt u weterynarza warto też przedyskutować ewentualną sterylizację lub kastrację zwierzęcia. Rozwiązanie to ma swoje zalety, a rozmowa z weterynarzem pomoże wybrać Ci rozwiązanie, dzięki któremu Twój pies będzie bezpieczny i zdrowy. Właściciele gospodarstw mogą też poprosić o konsultacje, jeśli odwiedzi ich weterynarz zwierząt gospodarskich taki jak https://www.levet.pl/zakres-uslug posiadający odpowiednie kompetencje.
Szczepienia dla szczeniąt
Pierwsze szczepienia podstawowe dla szczeniaka rozpoczynają się pomiędzy 6 a 8 tygodniem jego życia i zazwyczaj zajmują się nimi hodowcy lub poprzedni właściciele psa. Następne usługi weterynaryjne obejmujące szczepionkę datuje się na 10 i 12 tydzień od narodzin. Wizyty te są niezwykle ważne dla małego psa i pozwalają uodpornić go na choroby takie jak parwowiroza, zapalanie wątroby oraz nosówka.
Niezwykle ważną kwestią pozostaje też szczepienie psa przeciwko wściekliźnie, czyli chorobie zagrażającej nie tylko życiu zwierząt, lecz także ludzi. W Polsce taka szczepionka jest obowiązkowa i wedle prawa trzeba wykonać ją w ciągu 30 dni od ukończenia przez psa 3 miesięcy życia. W przypadku adopcji psa bezdomnego wszystkie terminy pomoże ustalić Ci weterynarz podczas pierwszej wizyty.
Kiedy czipujemy zwierzaka?
Coraz więcej właścicieli decyduje się również na zaczipowanie zwierzaka. Praktyka ta jest znacznie częstsza w przypadku psów rasowych, jednak nic nie stoi na przeszkodzie, aby oznakować także kundelka lub nawet kota. Czipowanie polega na umieszczeniu w szyi zwierzaka miniaturowego urządzenia, zawierającego informacje na jego temat, dzięki czemu będzie można go zidentyfikować, gdy się zgubi. Bardzo często dbają o to hodowcy zwierząt, gdyż może to pomóc w identyfikacji skradzionych pupili. Wszczepienie czipa może odbyć się zarówno w czasach szczenięcych, jak i wtedy, gdy pies już dorośnie. Często też łączy się czipowanie z wykonaniem innych zabiegów pod narkozą (np. kastracji) – dzięki temu nie naraża się zwierzaka na dodatkowy stres.