Szczenięta z licznych miotów i osierocone pieski często wymagają dokarmiania specjalistycznym pokarmem. Aby pożywienie było dobrze przyswajane w pierwszych dniach życia musi posiadać odpowiednią formę oraz skład. Dobrym wyborem w takiej sytuacji jest mleko zastępcze dla szczeniąt. Pokarm z tej kategorii powinien być jednak dobrany w przemyślany sposób. Jak znaleźć odpowiedni produkt?
Jakie powinno być mleko dla szczeniąt?
Poszukując odpowiedniego produktu należy przede wszystkim zwrócić uwagę na to, aby był on łatwo przyswajalny. Układ pokarmowy nowo narodzonych piesków jest bowiem bardzo delikatny. Popularnym rodzajem mleka zastępczego dla szczeniąt są preparaty w proszku. Możliwość ich rozrobienia w ciepłej wodzie sprawia, że bez problemu można podać szczeniakom pokarm o temperaturze ciała. W przypadku tego typu żywności bardzo ważny jest skład. Co powinny zawierać zastępcze preparaty?
Dla zdrowia i rozwoju piesków kluczowe jest to, aby mleko zastępcze dla szczeniąt jak najlepiej imitowało pokarm matki. Zaleca się wybierać produkty na bazie nabiału i tłuszczy roślinnych. Dobrze, aby w składzie znalazły się prebiotyki, takie jak inulina. Oprócz właściwych proporcji białka, tłuszczy i węglowodanów, istotne jest to, czy w preparacie znajduje się zestaw niezbędnych witamin i składników mineralnych. Do kluczowych elementów zalicza się m.in. żelazo, wapń, magnez oraz witaminy A, D i E. Co jeszcze warto wiedzieć?
Mleko zastępcze – dawkowanie
Osoby rozważające zakup zastępczego mleka dla szczeniąt powinny pamiętać, że jest ono dobrym wyborem nie tylko w przypadku kilkudniowych piesków. Ze względu na zawartość potrzebnych składników odżywczych, warto podawać je psim matkom karmiącym w okresie laktacji. Może być też dobrym uzupełnieniem diety rozwijających się, kilkutygodniowych zwierzaków, które dopiero zaczynają spożywać stałą karmę. Zwykle zaleca się zacząć zmieniać dietę pieska ok. 4 tygodnia życia. Należy wówczas wybrać karmę dopasowaną do wieku. Jak dawkować mleko dla maluchów?
Podając zwierzakom mleko zastępcze dla szczeniąt należy kierować się ich wiekiem i wielkością. Z tygodnia na tydzień szykuje się większe posiłki, które podaje się rzadziej. Nowo narodzone pieski mogą jeść nawet 12 razy dziennie, a te w czwartym tygodniu życia już tylko cztery razy. Każdy dobrej jakości preparat posiada instrukcję przyrządzania pokarmu. Producenci oferują też tabele wielkości porcji w odniesieniu do wieku i wagi szczeniaków. Odpowiednio dobrany produkt może zapewnić pieskom zdrowy rozwój.