Samo spożywanie trawy przez czworonoga nie powinno być traktowane jako coś dziwnego. W wyniku badań odkryto, że zwierzęta takie jak: psy dingo, listy oraz wilki również spożywają trawę.
Roślina ta nie jest oczywiście składnikiem odżywczym w diecie psa, ale stanowi dodatkowe źródło błonnika, a także zawiera potas i chlorofil. Psy nie mają zdolności trawienia jej, tak więc przechodzi przez układ trawienny prawie nienaruszona.
Przyczyny spożywania trawy przez psy
Natura sama w sobie
Psy spożywają trawę głównie ze względu na ciekawość teksturą, zapachem czy smakiem rośliny. Jest to również popularne w przypadku psa – łasucha, dla którego funkcja żucia stanowi przyjemność. W takiej sytuacji jedynie niewielka ilość trafia do żołądka pupila.
Zaburzenia behawioralne
Nuda, stres czy niepokój mogą powodować występowanie u psów zachowań obsesyjno-kompulsywnych. Objawiają się one między innymi poprzez częste skubanie trawy. Jeśli zwierzę na dodatek zjada inne przedmioty (np.: plastik, papier, kamienie), niezwłocznie należy skonsultować się z weterynarzem, który pomoże znaleźć odpowiedniego behawiorystę do konsultacji.
Brak zbilansowanej diety
Spożywanie trawy może wynikać ze źle dostosowanej diety. Często ma to przyczynę w samodzielnym przygotowywaniu posiłków przez właścicieli. Nie zawierają one w sobie wystraczającej ilości składników odżywczych, potrzebnych czworonogowi. Dlatego właśnie zjada on źdźbła w sposób wybiórczy, uzupełniając niedobory. Po wprowadzeniu błonnika do diety odruch zjadania trawy zazwyczaj zanika.
Problemy z trawieniem
Pies korzysta ze spożywania trawy również w przypadku niesprawności układu trawiennego i zaburzeń żołądkowych. Gazy i wzdęcia także są powodem zjadania trawy, bo w ten sposób zwierzę stara sobie ulżyć. Z racji tekstury, roślina ta drażni błonę śluzową, co może spowodować wymioty. W ten sposób pies jest w stanie oczyścić swój żołądek.
Więcej porad dotyczących opieki nad psem znajdziesz na blogu: https://pieseczek.pl/.
Sporadyczne spożywanie trawy nie powinno zatem martwić właściciela, jednak powinien on mieć na względzie, czy roślina nie zawiera w sobie żadnych szkodliwych chemikaliów. Jeśli pies spożywa trawę nagminnie, co powoduje u niego wymioty, warto skonsultować się z lekarzem weterynarii i znaleźć przyczynę, aby móc pomóc pupilowi.