Co zrobić gdy pies wyje i jak można temu zapobiec?

Każdy właściciel psa chce, aby czworonóg był grzeczny i ułożony. Jednak może się tak zdarzyć, że pupil wyje, dlatego warto wiedzieć, jakie są tego przyczyny i jak można sobie z tym poradzić.

Jest to szczególnie ważne, gdy piesek meszka w bloku, gdyż takie zwłaszcza nieustanne wycie psa może przeszkadzać i denerwować sąsiadów.

Mój pies wyje – jakie są tego przyczyny?

Najpopularniejszą przyczyną tego, że pies wyje, jest tak zwany lęk separacyjny, który ujawnia się u psów, które zostały wzięte ze schroniska czy też fundacji. Wówczas pies odczuwa strach i zaczyna wyć, aby zagłuszyć swoje zniecierpliwienie, oraz dodatkowo może również piesek wyć wtedy, kiedy chce, aby jego właściciel wrócił do domu. Częstą przyczyną wycia psa jest także po prostu nuda i brak zainteresowania człowieka psem.

Może się jednak też tak zdarzyć, że piesek wyje wtedy, kiedy odczuwa ból, który może być spowodowany różnymi czynnikami. Dobrze jest też dodać, że niektóre rasy psów jak na przykład Husky mają niejako wycie utrwalone w swojej naturze, co może powodować to, że pies chce się komunikować w ten sposób z innymi czworonogami, które mieszkają w tym samym bloku lub w pobliżu.

Co zrobić, aby pies nie wył?

Wszystko zależy od tego, jaka jest przyczyny wycia psa. Gdy jest to lęk separacyjny, to dobrze jest udać się do behawiorysty, który pomoże pokonać lęk u psa i jego zachowanie całkowicie się zmieni, jednak wymaga to długiej i ciężkiej pracy właściciela. Gdy przyczyną jest ból pies, to trzeba jak najszybciej udać się do weterynarza, który pomoże pupilowi odzyskać zdrowie. Zaleca się także, zwłaszcza u młodych psów, które zostają na długie godziny to, by włączyć radio, dzięki czemu piesek słyszy ludzki głos, co może zmniejszyć jego strach, kiedy zostaje w domu sam.

Należy pamiętać, że każdy pies jest inny, dlatego też dobrze jest wcześniej dokładnie przebadać pupila pod różnym kątem, dzięki czemu wykluczy się różne choroby i inne przypadłości, które mogłyby powodować jego wycie.

źródło: https://www.epet.pl/ – psy, koty, zwierzęta domowe – tresura, opieka, karma