kot-himalajski

Charakterystyka kota himalajskiego

Kot himalajski swą budową zdecydowanie przypomina kota perskiego. Można powiedzieć że obie rasy podobne są do siebie jak dwie krople wody. Jednakże miłośnicy kotów dobrze znają wszystkie różnice które je dzielą oraz te które wyróżniają koty himalajskie.

Koty himalajskie zwane potocznie „Himmy” są niewątpliwie słodziakami. W odróżnieniu do większości ras kotów, kot himalajski nie wiesza się po firankach, nie skacze po meblech, za to lubi spokój będąc przy tym wyjątkowo cierpliwym. Jeśli ma do wyboru szalone zabawy z wariackimi wygłupami, zdecydowanie woli taktowne zabawy. Niekoniecznie też przepada za pieszczotami a już na pewno nie ze strony nie znanych sobie osób. Obcym zwykle nie pozwala na czułości, co domowników stawia na uprzywilejowanej pozycji.

Kot rasy himalajskiej zasłynąl w księdze rekordów Guinessa jako posiadacz najdłuższego na świecie futra. Jego sierść jest wyjatkowo gęsta, długa oraz jedwabista. Cechami charakterystycznymi kota himalajskiego są błękitne oczy, kryza wokół szyi oraz kępki włosów na koniuszkach uszu. Koty te posiadają także wyjątkowo krótkie łapki.

Koty rasy himalajskiej dozywają średnio 9-15 lat. Są ogólnie średniej wielkości a ich waga dochodzi do 4-5 kg. Jeśli zaś chodzi o pochodzenie rasy, historia sięga czasów przedwojennych. Wówczas to doszło do skrzyżowania ras kota perskiego oraz syjamskiego w wyniku czego powstała rasa kota himalajskiego. Z pierwszej wymienionej razy himalayan uzyskał długą i gęstą sierść, natomiast z drugiej – niebieskie tęczówki oczu.

A jeżeli wyjeżdżasz ze swoim pupilem na wakacje, poszerz swoją wiedzę z zakresu hoteli dla zwierząt, zerkając na https://www.odkrywca.com.pl.