Wkładanie ryb do akwarium – jak to robić

Przeprowadzka do nowego domu oznacza dla ryb przede wszystkim jedno: stres! Ponadto muszą dostosować się do nowego otoczenia i nowych walorów wodnych.
Każdy, kto chce wyposażyć swoje akwarium w nowe ryby, zawsze staje przed tym samym wyzwaniem. Nową rybę należy złowić, bezpiecznie przetransportować, a następnie umiejscowić we własnym akwarium. Proces ten wiąże się z dużym stresem dla ryb, który jednak można zminimalizować odpowiednim podejściem.
Przed zakupem nowych ryb trzeba też dowiedzieć się, jakie gatunki można łatwo uspołecznić w akwarium. W przypadku ryb młodych zazwyczaj wygodniej jest podróżować w grupach składających się z trzech lub więcej osobników, w zależności od ich wielkości.

 

1. Przed włożeniem: złap rybę.

W miarę możliwości nie należy łowić ryb ręcznie. Idealny jest podbierak o drobnych oczkach i dużo cierpliwości.
Najbardziej bezstresowym sposobem łowienia ryb jest umieszczenie większej sieci w pewnej odległości przed rybą i ostrożne manewrowanie nią za pomocą mniejszej sieci. Należy zwrócić uwagę na następujące kwestie:
Sieć używana do połowu ryb musi być co najmniej cztery razy większa od samej ryby.
Sieć musi mieć tak małe oka, aby wijąca się ryba nie mogła się w nią zaplątać.
Podczas jej zdejmowania warto ostrożnie położyć jedną rękę na dnie siatki, aby ryba w środku się nie wierciła.
Przy odrobinie umiejętności rybę można oczywiście złapać również od tyłu i złowić. Zwykle jest to szybsze niż pogoń za rybą z podbierakiem i doprowadzanie jej do szaleństwa. W każdym razie łapanie powinno być jak najspokojniejsze .
Niebezpieczeństwa podczas łapania ryb do transportu.
Ryby mają różne metody ochrony lub obrony w niebezpieczeństwie. Zwykle używają ucieczki lub kamuflażu, ale niektóre gatunki stosują bardziej bezpośrednie strategie: popularnym sposobem jest nawet trucizna. Wymagana jest tutaj ostrożność i podczas przemieszczania się lub podróży ryby nie mogą być narażone na to niebezpieczeństwo.
Przykład suma pancernego.
Najbardziej znanym przykładem są sumy, zwłaszcza wszystkie rodzaje sumów pancernych. Każdy, kto kiedykolwiek złapał je ręcznie, mógł już zaznajomić się z żądłem, które jest umieszczone bezpośrednio przed płetwą grzbietową.
Ponadto sumy pancerne pod wpływem stresu wydzielają trucizny, aby się bronić. W torbie transportowej ze stosunkowo niewielką ilością wody stężenie tych toksyn może być tak wysokie, że inne zwierzęta mogą umrzeć lub przynajmniej zostać poważnie dotknięte. Dlatego nie należy workować sumów pancernych razem z innymi rybami lub gatunkami zwierząt, a jedynie ryby tego rodzaju.

2. Przed włożeniem: Bezpiecznie transportuj ryby.

Specjalne worki foliowe o wydłużonym kształcie i zaokrąglonych rogach idealnie nadają się do transportu ryb. Ten wynalazek zadomowił się teraz w całym sektorze akwarystycznym. Oto kilka rzeczy, o których należy pamiętać:
Przed złowieniem ryby worek transportowy należy napełnić do jednej trzeciej wodą, z której właśnie spływają złowione ryby.
Przezroczyste woreczki można zawinąć w gazetę lub mały kocyk, aby zaciemnić wnętrze. Ryby w środku są znacznie spokojniejsze i mniej narażone na silnie zmieniające się bodźce zewnętrzne (światło, temperatura). W końcu znajdujesz się w sytuacji, w której nie ma możliwości znalezienia ochrony.
Zaleca się transportowanie torby transportowej z rybą w pozycji leżącej. Stwarza to większą powierzchnię wody i więcej miejsca dla ryb.
Jak zapewnić dodatkową ochronę podczas transportu?
Jeśli ryby są bardzo wrażliwe, można dodać do wody dodatek. Niektóre leki dla ryb są odpowiednie w małych dawkach, aby zmniejszyć stres zwierząt i mieć pozytywny wpływ na błony śluzowe w przypadku drobnych urazów. Docelowo wzmacniają również układ odpornościowy ryb , które bardzo cierpią z powodu stresu związanego z transportem. Porozmawiaj o tym wcześniej z weterynarzem.

3. Prawidłowo umieść ryby w przyszłym akwarium.

Po dotarciu na miejsce nie należy po prostu wkładać ryb do akwarium, co może być szokiem, zwłaszcza gdy jest się zestresowanym, i może być śmiertelne. Ryby potrzebują trochę czasu, żeby się przyzwyczaić. Podczas umieszczania ryb w nowym akwarium postępuj w następujący sposób:
Zgaś światło w akwarium.
Zawieś torbę transportową w akwarium, aby temperatura wody mogła się wyrównać.
Nalewaj trochę wody z akwarium do torby transportowej mniej więcej co pięć minut, aż ilość wody w torbie transportowej podwoi się.
Po około 30 minutach ostrożnie wyjmij ryby z torby transportowej z siatką i umieść je w akwarium.
Po około godzinie światło w akwarium można ponownie włączyć. Szukasz sklepu zoologicznego w Wałbrzychu? Na walbrzychinfo.pl znajdziesz ciekawe propozycje.