Najlepsze wskazówki – szczury w domu. Jak rozpoznać plagę?

Jeśli w domu są szczury, wielu chciałoby się szybko pozbyć gryzoni. Ale jak najlepiej z nimi walczyć? A jak zapobiegać inwazji? Oto najlepsze wskazówki przeciwko szczurom. Każdy, kto zajmuje się szczurami, rozumie, dlaczego są tak niepopularne. Są bardzo inteligentne, wszystkożerne, szybko się rozmnażają i trudno je kontrolować, gdy osiedlą się w domu w dużej liczbie.
Wykrywaj, zgłaszaj i zapobiegaj inwazji szczurów.
Szczury mogą rozprzestrzenić się nie tylko w piwnicy, mieszkaniu czy domu, ale także w ogrodzie. Zwykle w ogrodach gniazduje szczur czarny (Rattus rattus) i szczur brunatny (Rattus norvegicus).
Rozpoznawanie inwazji szczurów.
Ponieważ gryzonie są płochliwymi, nocnymi zwierzętami, trudno je dostrzec w ogrodzie w ciągu dnia. Ich kryjówka, tzw. nora szczurów, również nie jest łatwa do odnalezienia. Inwazję można jednak często wykryć poprzez odchody szczurów pozostawione przez zwierzę.
Zgłoś inwazję szczurów. Czy szczury podlegają obowiązkowi zgłoszenia? Jeśli odkryłeś szczury w swoim ogrodzie, powinieneś natychmiast poinformować o tym urząd Zakład Komunalno-Gospodarczy. Następnie organ poinformuje Cię, jaki jest następny krok. Jednak nie ma ogólnokrajowego obowiązku zgłaszania inwazji szczurów.
Zapobieganie szczurom.
Aby w pierwszej kolejności gryzonie nie osiedlały się w ogrodzie, upewnij się, że pryzma kompostu jest dla szczurów niedostępna. Ogrodzenie lub plandeka pomoże utrzymać gryzonie z dala, aby nie mogły znaleźć w nich pożywienia ani miejsca do gniazdowania. Powinieneś także powstrzymać się od karmienia ptaków. Odpady kuchenne należy również przechowywać w zamkniętych koszach na śmieci w ogrodzie.
Zwalczaj szczury za pomocą nietoksycznych domowych środków zaradczych.
Aby odstraszyć gryzonie, nie należy od razu uciekać się do zatrutych przynęt lub pułapek. Możesz najpierw spróbować odstraszyć szczury za pomocą domowych środków i prostych sztuczek. Możesz poznać teraz te metody.

Mieszanka zacieru i gipsu. Nietoksyczny domowy środek to konwencjonalny zacier dla niemowląt, do którego miesza się trochę gipsu ze sklepu z narzędziami. Jeśli szczur go zjada, gips jest ciężki w jego żołądku – i gryzoń opuszcza twój ogród w najlepszym razie zdenerwowany. Ważne: nie mieszaj zbyt dużo gipsu z miazgą, aby szczur zginął. Ze względu na swoją inteligencję inne szczury mogą w inny sposób zidentyfikować przynętę używaną jako źródło i uniknąć jej w przyszłości.
Esencje i olejki zapachowe.
Olejki eteryczne, takie jak olejek goździkowy (dostępny w drogeriach, sklepach ze zdrową żywnością lub aptekach) oraz roztwory kwaśne, takie jak esencja z octu, również sprawdziły się. Skrop esencję lub olej na możliwe trasy gryzoni. Nieprzyjemne dla szczurów zapachy przyklejają się do sierści zwierząt i mogą powodować migrację gryzoni.
Zioła lecznicze i przyprawy.
Inne domowe środki również próbują wykorzystać wrażliwy węch gryzoni. Należą do nich pachnące zioła lecznicze, takie jak rumianek i mięta pieprzowa, ale także ostre przyprawy, takie jak pieprz cayenne, chili, goździki i liść laurowy.

Posyp zioła i przyprawy na preferowane przez szczury trasy spacerowe, aby trzymać je z daleka w przyszłości. Ważne: nie należy używać zbyt dużo z pieprzem cayenne i chilli. W przeciwnym razie gryzonie doświadczają duszności, co może ostatecznie doprowadzić do śmierci.
Terpentyna. Właściwości rozpuszczające terpentyny pomagają np. w usuwaniu resztek farby z pędzli. Ostry zapach substytutu terpentyny (dostępny w sklepach z narzędziami) powinien również pomóc w walce ze szczurami. Aby to zrobić, nasącz szmatkę benzyną i włóż ją do otworów wejściowych nor szczurów. Podobnie jak w przypadku ostrych przypraw, zapach może sprawić, że zabraknie Ci tchu.

Naturalni wrogowie.

Koty domowe są powszechnie uważane za dobrych łowców szczurów. Szczególnie na obszarach wiejskich, gdzie pasza nie może być całkowicie zabezpieczona przed gryzoniami, koty okazały się skutecznym sposobem ich zwalczania. Badanie z 2018 r. wykazało jednak, że koty mają tendencję do powstrzymywania się od polowania na duże gryzonie, gdy dostępna jest łatwiejsza i mniejsza zdobycz. Zawsze możemy też skorzystać z pomocy profesjonalnych szczurołapów. Kontakt z fachowcami znajdziesz na stronie https://www.plockinfo.pl/.
Jeśli Twoja aksamitna łapa nie ma ochoty gonić szczurów, możesz rozrzucić zużyty żwirek na preferowane przez gryzonie trasy.
Farba wapienna.
Sól żelaza kwasu siarkowego, tak zwany witriol żelaza, jest również uważana za środek domowy. Występuje głównie w farbie wapiennej i wydziela nieprzyjemny dla szczurów zapach. Wymieszaj farbę wapienną z odrobiną octu, tak zwiększysz jej efekt. Wlej miksturę do płytkiej miski i umieść ją na przykład w piwnicy. Będzie odstraszać gryzonie.
Zwalczaj szczury konwencjonalnie za pomocą trucizny.
Jeśli domowe środki nie pomagają, możesz użyć konwencjonalnych środków. Trutki na szczury, pułapki na szczury, stacji przynęt. Upewnij się, że trutka na szczury nie dostanie się w niepowołane ręce i podpisz lub oznacz punkt ekspozycji.

Jak szczury mogą zaszkodzić domowi?
Strach i niechęć do szczurów ma wieki. Gryzonie i wprowadzane przez nie pasożyty zawsze uważane były za nosicieli groźnych chorób. Na przykład pchła szczura jest jednym z głównych nosicieli zarazy, która w średniowieczu wyludniła całe miasta. Nawet dzisiaj szczury mogą przenosić choroby takie jak wścieklizna, gruźlica czy żółtaczka.
Ponadto często atakują żywność i paszę dla zwierząt, zanieczyszczając je poprzez korozję i wydaliny, przez co zapasy stają się bezużyteczne. Niebezpieczne staje się, gdy gryzonie niezauważenie majstrują przy przewodach elektrycznych. Wtedy istnieje ryzyko krótkich spięć, a nawet pożaru. Mniej niebezpieczne, ale nie mniej irytujące, są gryzące uszkodzenia i zanieczyszczenia obiektu.

Główne oznaki inwazji szczurów.
Szczury rozmnażają się niezwykle szybko. W sprzyjających warunkach klimatycznych samica może urodzić do 20 młodych do dwunastu razy w roku. Średnia wynosi około ośmiu do dziewięciu noworodków na miot. Ze względu na szybkie namnażanie szczególnie ważne jest wczesne wykrycie. Ponieważ gryzonie są bardzo płochliwe, prawie nie widać ich w otoczeniu. Jeśli szczury zostaną znalezione w domu w ciągu dnia, oznacza to niedostateczną ilość pożywienia, zakłócenie ich miejsc lęgowych lub bardzo silną inwazję szczurów.

Świeże ślady obornika.

Niewątpliwym znakiem dla szczurów w domu są świeże ślady odchodów. Jeśli obornik jest nadal miękki i lśniący, oznacza to aktywną inwazję.
Martwe szczury. Ponadto odkrycie niedawno zmarłych zwierząt jest wyraźnym dowodem ostrej inwazji szczurów.
Zapach amoniaku. Ponadto ostry zapach amoniaku wiąże się z silnym występowaniem szczurów.
Ponadto można zwracać uwagę na świeże ślady stóp i ogólnie na ślady gryzienia, zwłaszcza na obszarach zakurzonych, aby zidentyfikować inwazję. Ponieważ szczury wolą w kółko korzystać z tych samych tras spacerowych, pozostawiają tam ślady tkanki tłuszczowej, która wraz z osadami brudu i kurzu pozostawia czerwono-brązowo-czarne ślady na powierzchniach, po których chodziły. Te tak zwane rozmazy nie tylko wskazują na obecność szczurów w domu, ale często prowadzą również do gniazd szkodników.

W ten sposób szczury atakują dom. Podobnie jak w ogrodzie, szczur brunatny i mniej rozpowszechniony szczur domowy są głównymi psotami w domu. Oba gatunki są bardzo dobre we wspinaczce, szczur wędrowny również uwielbia wodę i potrafi pływać, dlatego lubią osiedlać się w kanałach i stamtąd wchodzić do budynków.
Zwierzęta wchodzą do domu przez pęknięcia i otwory wentylacji. Wystarczą dwucentymetrowe szczeliny i dziury, aby się przez nie przecisnęły. W domu osiedlają się następnie w miejscach chronionych przed światłem, takich jak piwnica, strych, a nawet szyby wind. Zwłaszcza jeśli wyrzucisz resztki jedzenia do zlewu lub toalety, mogą one być również bramą dla brązowych szczurów.
Środki strukturalne mogą zapobiec inwazji szczurów.
Ważnym środkiem ochrony przed inwazją szczurów jest zatem eliminacja wszystkich punktów dostępu, z których szczury mogą korzystać. Szczeliny drzwiowe należy zamknąć szczotką lub gumowymi uszczelkami. Szyby świetlne i powietrzne są zamknięte kratkami o drobnych oczkach.

Otwory w ścianach i stropach, przez które przechodzą rury i przewody, muszą być odpowiednio uszczelnione. Klapy zwrotne zapobiegają przedostawaniu się szczurów do domu z kanalizacji, na przykład przez toaletę. Wszystkie inne odpływy wody, takie jak te znajdujące się w podłodze niektórych pralni i piwnic, również powinny być zabezpieczone kratką.
Nieprawidłowe zachowanie sprzyja inwazji szczurów.
Ponadto podczas przechowywania i wyrzucania żywności należy przestrzegać kilku podstawowych zasad. Jako wszystkożerne szczury nie są szczególnie wybredne w kwestii jedzenia i zbyt łatwo jest nieumyślnie przygotować dla nich bogato nakryty stół.
Resztek, na przykład, nie należy wrzucać do zlewu lub toalety – zwłaszcza w starszych budynkach, gdzie może nie być klapy zwrotnej. Cała żywność i jeśli to konieczne, zapasy pasz dla zwierząt muszą być szczelnie zamknięte, a zatem przechowywane w miejscu niedostępnym dla szczurów.