Czym karmić psa niejadka?

Kiedy nasz pies nie chce jeść, do głowy zaczynają nam przychodzić przeróżne pomysły – a może chory, źle się czuje, a może po prostu karma, którą mu podajemy nie jest smaczna? Zazwyczaj problem naszego niejadka jest błahy, co nie znaczy, że mamy lekarza weterynarii omijać szerokim łukiem. Jeśli tylko mamy wątpliwości, warto je rozwiać umawiając się na wizytę.

  1. Z jakich powodów pies nie chce jeść?
  2. Mokra karma dla psów
  3. Karma mokra – skład
  4. Sposób na niejadka
  5. Czy karmy mokre mają wady?

Z jakich powodów pies nie chce jeść?

Żywienie psa to niełatwy proces, należy dobrać mu odpowiednią karmę. Problemów braku apetytu może być sporo, od infekcji, problemów trawiennych, chorób narządów wewnętrznych, schorzeń wątroby, chorób układu pokarmowego, niezdrowych zębów i dziąseł, cukrzycy, stawów, a nawet nowotworów. Pies również może przestać jeść jeśli utracił swojego przyjaciela, nie je po prostu z tęsknoty. Najczęściej jednak przyczyna jest bardziej prozaiczna – pies nie je, bo mu posiłek nie smakuje, znudziła się, a nas dokładnie wyczuł, że zrobimy wszystko, by mu kulinarnie dogodzić. Kolejną przyczyną może być też przekarmianie psa. Gdzie najlepiej zakupić karmę dla naszego pupila? Mokra karma dla psów w sklepie Zooart to najczęściej dobre rozwiązanie, kwestia jedynie wybrania takiej karmy w formie mokrej i smaku, które będą psu odpowiadać. Takich wybrednych smakoszy wśród psów jest wiele.

Mokra karma dla psów

W zależności od wielkości naszego psa, mamy możliwość zakupu mokrej karmy dla psów w różnych opakowaniach. Najmniejsze będą saszetki 85 g, które idealnie sprawdzą się u piesków niewielkiej wielkości – jedna saszetka to jeden posiłek, karma pełnoporcjowa. Dla większych psów opakowania znajdziemy od 300 do 500 gram, jak choćby w przypadku karmy Dolina Noteci. Kolejnym rozwiązaniem są puszki, najczęściej 400 gramowe, jak choćby Wiejska Zagroda (pamiętajmy – jeśli jednego dnia pies nie zje całej puszki, jej zawartość przełóżmy do naczynia ceramicznego i schowajmy do lodówki). Karmę mokrą można również otrzymać w formie batona po 800 czy 900 gram. Wybierając smak karmy kierujmy się preferencjami naszego psa. Smaki są przeróżne, między innymi: z jagnięciną, z kurczakiem, z kaczką, z dziczyzną, z wołowiną i z indykiem. Specjaliści uważają, że dieta z karmy mokrej jest dla psa lepsza od karmy suchej. Wilgotność karmy suchej to jedynie 10%. Kupując karmę gotową otrzymujemy zbilansowany skład, niezbędne składniki odżywcze.

Karma mokra – skład

Zanim cokolwiek zamówimy sprawdźmy skład karmy https://zooart.com.pl/blog/zagladamy-do-psiej-miski-jaki-powinien-byc-sklad-karmy, pamiętając, że liczy się kolejność wymienionych składników. Wszystko to co na początku listy, posiada największy procentowo udział w wybranej przez nas karmie. Najbardziej pożądana przez psa karma mokra to ta, która ma w swym składzie dużą zawartość mięsa. Czyli najlepiej kupować karmę, która nie opiera się w dużej mierze na zbożach, a jeszcze lepiej kupić taką w której zbóż nie ma wcale. Zważmy również, czy karma zawiera pożądane suplementy, sprawdźmy ją pod kątem obecności ważnych składników, jak choćby olej z łososia, chondroprotektory, MOS, FOS i witaminy.

Sposób na niejadka

Jeśli nasz pies został przebadany przez weterynarza i okazało się, że jego stan zdrowia nie odbiega od normy, zróbmy coś by zachęcić go do jedzenia. Przede wszystkim posiłki powinny być o równych porach. Psa powinniśmy karmić jeden do dwóch razy w ciągu doby. Posiłek powinien zostać zjedzony w ciągu 20 minut, jeśli się tak nie stanie, najprawdopodobniej pies nie jest głodny. Nie wszystkie psy rzucają się na jedzenie jak szczeniak. Jeśli pies nie ruszy karmy w ciągu wspomnianych 20 minut, zabierzmy jego miskę, a karmę schowajmy do lodówki i dajmy mu o kolejnej określonej dla psa porze jedzenia. Jeśli znów nie zje zabierzmy i wyrzućmy już posiłek, jako, że stanie się bezwartościowy. Kiedy pies zorientuje się, że posiłki ma o określonych porach, a na zjedzenie ma niedługi czas, najprawdopodobniej nasz problem zniknie.

Czy karmy mokre mają wady?

Mokrą karmę kupimy drożej od karmy suchej a przechowując ją zajmie nam z pewnością więcej miejsca. Dla psów dorosłych będą to spore puszki, a kupując produkty typu karma sucha, możemy kupić worek 15 kilowy, który zajmie nam mniej miejsca. Karma mokra jest mniej skoncentrowana, a jej wilgotność to aż 70%.

Pamiętajmy jednak, że wprowadzając kolejną karmę, inny smak, róbmy to powoli, na początku mieszając nową karmę z tą, którą dotychczas karmiliśmy naszego psa, by uniknąć biegunek.