Jakie środki przeciw pasożytom zewnętrznym pomogą Twojemu pupilowi?

Każdy opiekun futrzaka doskonale wie, jak uciążliwe potrafią być pchły i kleszcze. Pasożyty te nie tylko powodują istotny dyskomfort u naszych czworonogów, ale również mogą prowadzić do ciężkich chorób. Na szczęście istnieją środki przeciwkleszczowe i przeciwpchelne dla psów i kotów, które świetnie zabezpieczają naszych podopiecznych przed ugryzieniem. Jakie zabezpieczenie najlepiej sprawdzi się u naszego pupila?

Krople przeciw kleszczom dla psów i kotów

Jednym z najpopularniejszych sposobów zabezpieczenia psów i kotów przed pasożytami zewnętrznymipreparaty typu spot-on. Zwykle zapewniają one ochronę przez około 4 tygodnie, dlatego wymagają bardzo regularnego stosowania. Świetnie sprawdzają się one zwłaszcza u kotów, które niechętnie noszą obróżkę, lub mają tendencję do gubienia obroży przy przeciskaniu się w wąskich przejściach. To także dobra opcja u psów, które nie wymagają regularnych kąpieli, a także tych, które mają uczulenie na ugryzienia komarów, ponieważ w przeciwieństwie do obroży, krople mogą chronić także przed komarami.

Należy pamiętać, by stosować jedynie preparaty przeciwpchelne i przeciwkleszczowe dedykowane dla konkretnego gatunku zwierząt. Podanie niektórych psich kropli na kleszcze kotu może powodować poważne zatrucie, wraz z objawami neurologicznymi, ze względu na zawartość składników takich jak permetryna, które są toksyczne dla naszych mruczków.

Obroża przeciwkleszczowa i przeciwpchelna

Obroża na kleszcze to doskonałe rozwiązanie dla wszystkich psów aktywnych, które kochają wodę, dlatego nie mogą stosować preparatów typu spot-on. Jedna z najpopularniejszych obroży przeciw kleszczom na rynku – Foresto – jest wodoodporna, dzięki czemu świetnie sprawdza się u psów często zażywających kąpieli. Dodatkowo zapewnia ona ochronę przed pasożytami zewnętrznymi nawet do ośmiu miesięcy. Oznacza to, że nie musimy pamiętać o comiesięcznym zabezpieczeniu naszych czworonogów przed kleszczami.

Obroża przeciwkleszczowa to również świetne rozwiązanie dla wszystkich psów i kotów ras bezwłosych lub z ozdobną szatą, u których krople spływają po skórze lub zostawiają tłuste plamy na sierści. Należy jednak pamiętać, że skuteczność obroży jest zależna od tego, jak jest noszona. Nie może być zbyt mocno zaciśnięta, ani zbyt luźna. Dlatego warto kilka razy dziennie sprawdzać, czy pomiędzy obrożą a szyją futrzaka zmieszczą się dwa palce, ponieważ może zdarzyć się, że w czasie zabaw lub drapania zwierzę poluzuje obrożę.