Pies jako prezent – czy to kiedykolwiek dobry pomysł?

Na kilka tygodni przed świętami każdy z nas zaczyna intensywnie zastanawiać się nad wyborem odpowiedniego prezentu dla bliskich osób. Również w tym czasie nasilają się także kampanie podkreślające fakt, iż pies – ani żadne inne zwierzę – nie jest prezentem, zabawką. Faktycznie wiele osób, kupując psa w prezencie, nie myśli o odpowiedzialności. Sugerujemy się przede wszystkim magią świąt i obietnicą niesamowitego wybuchu radości na widok takiego upominku pod choinką. Później wraca szara rzeczywistość i piesek okazuje się ciężarem, a nie źródłem szczęścia. Kiedy faktycznie pies pod choinką będzie udanym prezentem, a kiedy kategorycznie lepiej zrezygnować z takiego pomysłu?

Decyzja o zakupie psa musi być przemyślana

Piesek jako prezent pod choinką potrafi wywołać wzruszenie i wybuch niekontrolowanej radości nie tylko ze strony dziecka, ale również ze strony osoby dorosłej, zwłaszcza samotnej. Warto pamiętać jednak, że zwierzę to nie tylko kompan do zabawy, ale także kolejny członek rodziny. Zanim podarujemy go własnemu dziecku lub osobie, która mieszka osobno, musimy wziąć pod uwagę, z jaką odpowiedzialnością wiąże się utrzymanie takiego pupila. Jest to kwestia, którą trzeba przemyśleć na spokojnie, podchodząc do tematu rzetelnie i realistycznie. Opieka nad psem wiąże się bowiem z kosztami – jedzenia, wizyt u weterynarza, szczepieniami, zakupem niezbędnych akcesoriów i ewentualnych leków. Pielęgnowanie zwierzęcia wymaga również czasu. Psa trzeba wyprowadzać na spacer, dlatego taki prezent odpada, jeśli osoba obdarowana większość czasu spędza poza domem.

Pomyśl o tym, co będzie po świętach

Będąc podekscytowanym perspektywą radości, jaką wywoła szczeniak pod choinką, łatwo zapomnieć o tym, z jaką odpowiedzialnością wiąże się taki prezent. Zapomnij więc na chwilę o świątecznej magii, o tym, jak bardzo dziecko czy przyjaciel ucieszą się z uroczego pupila i pomyśl, jak będzie wyglądała codzienność z nowym domownikiem. Nie bez powodu w styczniu każdego roku schroniska wypełniają się porzuconymi zwierzętami – kiedy mija świąteczna magia, pies okazuje się ciężarem, którego wiele osób chce się pozbyć. Jeśli chcesz kupić zwierzątko dla swojego dziecka, myśl o tym prezencie, jako o dodatkowym obowiązku dla siebie. Czy jesteś na to gotowy? Z kolei w przypadku, kiedy chcesz obdarować takim prezentem osobę, która mieszka osobno, upewnij się, że czworonożny pupil jest właśnie tym, czego on czy ona faktycznie potrzebuje.

Kiedy pies pod choinkę to dobry pomysł?

Pies jako prezent będzie trafionym podarunkiem, jeśli podejdziemy do tematu odpowiedzialnie. Pamiętajmy, że kupując zwierzę dla własnego dziecka, kupujemy je także dla siebie, a kiedy chcemy podarować go komuś innemu, musimy wiedzieć, że dana osoba jest na to przygotowana. Jeżeli ten, kogo chcemy w ten sposób uszczęśliwić nie tylko stale mówi o tym, jak bardzo chciałby mieć psa, ale również realnie przygotowuje się do jego posiadania – z pewnością będzie dla niego dobrym i odpowiedzialnym właścicielem. Skąd natomiast wziąć psa na prezent? Pierwsza opcja to oczywiście schronisko, w którym wiele psów czeka na adopcję. Nie zawsze jest to jednak dobre rozwiązanie, ponieważ adoptowane psy w różny sposób reagują na nowe otoczenie. Niekiedy znacznie lepszym pomysłem jest wyselekcjonowanie oferty, jaką kierują do innych prywatni właściciele czworonogów. Starannie przeglądając np. ogłoszenia rasowe pieski w serwisie takim jak Pokato.pl możemy zakupić zwierzaka w niewygórowanej cenie. Warto jednak zwracać uwagę, czy wybrane zwierzę posiada rodowód, czy zostało zaszczepione i czy jest utrzymywane w dobrych warunkach.