Trener dla psa – jak nim zostać?

Trener dla psa wykorzystuje swoją wiedzę na temat zachowań zwierząt, aby pomóc ludziom opanować ich pupili oraz nauczyć je podstawowych umiejętności posłuszeństwa i komend. Trener taki również zajmuje się korygowaniem problemów behawioralnych, ale niektóre osoby wyspecjalizowane w tym fachu przygotowują również czworonogi do ról psów policyjnych, przewodników lub psich terapeutów. Istnieje wiele dróg, którymi można się kierować, aby zdobyć umiejętności i doświadczenie wymagane do szkolenia psów. Jeśli chcesz wiedzieć więcej, czytaj dalej!

Kim jest trener psów?

Treser psów to osoba, która szkoli czworonogi – zarówno podstawowego dobrego zachowania, jak i specjalistycznych komend, aby w przyszłości mogły one „pracować” w służbach mundurowych lub uczestniczyć w wystawach psów. Robi to, ucząc zwierzaki modyfikacji ich zachowań, używając komend słownych i języka ciała – a wszystko to, aby pomóc zwierzętom nauczyć się manier i żyć w zgodzie zarówno z ludźmi, jak i innymi zwierzętami domowymi. Szkolenie psów może wydawać się łatwe, jeśli jesteś miłośnikiem psów, ale wymaga ono wielu umiejętności, opanowania, dyscypliny i cierpliwości.

Masz dobry kontakt ze zwierzętami i chciałbyś przeobrazić go w dobrze płatny i niezwykle ciekawy zawód? Poznaj kilka naszych porad!

Kilka wskazówek jak zostać trenerem psów

1. Znajdź nauczyciela

Pracuj z bardziej doświadczonym trenerem, aby dowiedzieć się, jak zachęcić psa do posłuszeństwa w praktyczny sposób. Sprawdź, czy w lokalnym schronisku, sklepie zoologicznym lub gabinecie weterynaryjnym pracują konsultanci ds. zachowań zwierząt lub behawioryści, którzy chętnie wezmą Cię pod swoje skrzydła. Ich wiedza pomoże Ci zdobyć doświadczenie.

2. Pracuj nad swoimi umiejętnościami interpersonalnymi

Bez względu na to, jak bardzo kochasz psy, bycie trenerem oznacza również pracę z właścicielami psów. Twoja rola jako trenera zwierząt polega również na uczeniu ich właścicieli, jak kontynuować rozpoczęte z profesjonalistą szkolenie. Musisz zatem pracować nad komunikacją międzyludzką i być dobrym nauczycielem. Po Twoim odejściu właściciele powinni mieć szeroką, ale jednocześnie szczegółową wiedzę na temat tego, jak zachowywać się w stosunku do swojego psa w różnych sytuacjach.

3. Dokształć się

Dowiedzenie się jak najwięcej o problemach z zachowaniem psów i sposobach ich rozwiązywania pomoże Ci w zdobyciu kwalifikacji trenera psów. Ukończ kurs trenerów psów, poczytaj o różnych metodach szkoleniowych i poproś o radę profesjonalistów. Aby wiedzieć, czy dana sytuacja szkoleniowa wymaga zastosowania warunkowania klasycznego, czy instrumentalnego, musisz najpierw wiedzieć, co każde z nich oznacza.

Uzupełnij wszystkie swoje lektury i studia o praktykę – teoria jest przydatna tylko wtedy, gdy możesz ją zastosować w realnym świecie. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej, jak wyglądają szkolenia dla trenerów psów zajrzyj na https://www.wojtkowszkolenia.pl/jak-zostac-trenerem-psow/, a wszystkie Twoje wątpliwości zostaną rozwiane.

4. Ćwicz z własnym psem

Jeśli planujesz zostać trenerem psów, z pewnością masz swojego własnego psiego towarzysza. Pracuj nad zaawansowanymi i podstawowymi technikami szkolenia posłuszeństwa ze swoim pupilem. Zabierz swojego futrzastego przyjaciela na zajęcia grupowe. Pamiętaj tylko, że nie wszystkie psy będą miały taką samą osobowość lub wrodzony szacunek i miłość do Ciebie, jak Twój własny zwierzak, co wynika z wieloletniej więzi.

Jeśli nie masz jeszcze psa, poszukaj możliwości wolontariatu. Lokalne schroniska dla zwierząt i weterynarze mogą zaoferować Ci pomoc w postaci umożliwienia Ci pracy z czworonogami. Praca z nimi będzie nie tylko cennym doświadczeniem edukacyjnym, ale także pozwoli Ci doskonalić swoje umiejętności szkoleniowe.