Dowiedz się, na czym polega onkologia weterynaryjna!

Współcześnie onkologia weterynaryjna plasuje się na szczycie najszybciej rozwijających się dziedzin weterynarii. Zwierzęta, tak samo jak ludzie, muszą zmagać się z najróżniejszymi chorobami, a dzięki prawidłowej diagnozie i opiece weterynarzy możliwe jest uratowanie ukochanego zwierzaka i przywrócenie mu dobrego stanu zdrowia. Czytaj dalej i dowiedz się więcej o onkologii weterynaryjnej!

Onkologia weterynaryjna – czym jest?

Jest to gałąź weterynarii obejmująca diagnostykę i leczenie nowotworów u zwierząt. Lekarz onkolog weterynaryjny wykorzystuje nowoczesne techniki i metody badania, które obecnie nie różnią się znacznie od tych stosowanych wśród ludzi, dzięki czemu możliwe jest szybkie rozpoznanie nowotworu i wprowadzenie koniecznego leczenia.

Wykrycie choroby nowotworowej oznacza wiele nadchodzących trudności zarówno dla właścicieli, jak i dla zwierzaka, dlatego warto zadbać o to, aby wybrana lecznica oferowała wysoki poziom usług oraz rehabilitację, która pozwoli pupilowi na powolne i bezstresowe odzyskanie pełni sił.

Jak rozpoznać onkologiczne problemy u zwierzęcia?

Pierwszymi objawami nowotworu u psa lub kota są przede wszystkim brak apetytu, brak chęci do zabawy oraz zmniejszenie się masy ciała pupila. Mogą też wystąpić kaszel i duszności, a także problemy z układem pokarmowym takie jak wymioty i biegunka. Warto jednak zaznaczyć, że symptomy te nie oznaczają jeszcze najgorszego i dlatego najlepiej od razu skontaktować się z kliniką, w której przyjmuje onkolog weterynarz, taką jak https://ocw.com.pl/onkologia. Oprócz tego poleca się również dokładne obejrzenia ciała zwierzaka, które pomoże ocenić, czy na jego skórze widoczne są guzy, które szczególnie często mogą pojawiać się w okolicy podbrzusza.

U niektórych ras psów występują większe skłonności do powstawania zmian nowotworowych, o czym warto pamiętać przy ich adopcji. Wśród nich należy wymienić przede wszystkim rasy takie jak dog niemiecki, owczarek niemiecki oraz bokser. Badania wykazują również, że u suk, które nie zostały wysterylizowane w odpowiednim wieku, o wiele częściej występują nowotwory gruczołu sutkowego. Dlatego też warto pamiętać o regularnych, corocznych wizytach w klinice, które pomogą na szybkie zdiagnozowanie ewentualnych zmian.

Poznaj najczęstsze choroby onkologiczne u zwierząt domowych

Na choroby nowotworowe narażone są zarówno psy jak i koty. Jakie choroby występują u nich najczęściej i jak wyglądają metody ich leczenia?

Najczęstsze choroby nowotorowe u kotów:

  • nowotwór gruczołu mlekowego
  • chłoniak
  • mięsak poszczepienny

Najczęstsze choroby nowotworowe u psów:

  • nowotwory gruczołu sutkowego
  • naczyniakomięsak
  • nowotwory jąder

Metody leczenia nowotworów u zwierząt skupiają się przede wszystkim na odpowiedniej chemioterapii, a często również jest to radioterapii lub zabiegu polegającym na wycięciu guza. Oprócz tego lekarz może zastosować immunoterapię i zaproponować odpowiednią dietę, dzięki której pupil będzie miał odpowiednio dużo sił na pomyślne przejście leczenia.