Przechadzając się parkami w wielkich miastach, można zauważyć, że wiele czworonogów grzecznie idzie obok swoich właścicieli, często bez smyczy czy kagańca. Psy te nie tylko nie podbiegają do ludzi, lecz pozostają też obojętne lub przyjaźnie nastawione do innych psów. Przed adopcją wybranego pupila, który będzie miał zamieszkać w mieście, warto przemyśleć kwestię tego, jak przygotować go do życia wśród obcych ludzi i zwierząt. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się więcej!
Pies w mieście, a obowiązki właściciela
Decydując się na psa w dużym mieście, szczególnie jeśli ma on zamieszkać w mieszkaniu, należy pamiętać o kilku ważnych kwestiach. Przede wszystkim, zarówno duże, jak i małe rasy wymagają ruchu, a co za tym idzie, częstych spacerów i wyjść za potrzebą.
Przyszły właściciel powinien pamiętać o tym, że o każdej porze dnia na zewnątrz może spotkać innych właścicieli czworonogów, psy i koty, a także pieszych, rodziny z dziećmi, rowerzystów oraz samochody. Wszystkie te czynniki mogą rozdrażnić, pobudzić lub wystraszyć Twojego pupila. Odpowiednie kursy dla psów pomagają przygotować zwierzę na różne bodźce, a właściciela na radzenie sobie w najróżniejszych sytuacjach.
Najczęstsze kłopoty z niesfornym psem w mieście
Odpowiednie wychowywanie i tresowanie psa od najmłodszych lat może pomóc uniknąć niegrzecznego zachowania pupila w przyszłości. Czworonożni przyjaciele, którym właściciele zbytnio pobłażali w szczenięcych czasach, mogą okazać się bardzo agresywni w stosunku do innych zwierząt i ludzi. Oprócz tego nierzadko zdarza się, że psy takie są skłonne do gryzienia i niszczenia nie tylko swoich zabawek, lecz także obuwia czy innych akcesoriów pozostawionych na wierzchu.
Dużym problemem jest również pożeranie wszystkiego, co piesek znajdzie na swojej drodze. Zjedzenie czegoś nieodpowiedniego w najlepszym wypadku może skończyć się niestrawnością, a w najgorszym wizytą u specjalisty. Aby uniknąć wszystkich tych kłopotów, najlepiej zainteresować się kwestią szkolenia psa. Można to zrobić samodzielnie lub skorzystać z pomocy specjalistów. Tresura psów nie powinna być jednak stresująca, dlatego tak ważne jest znalezienie odpowiedniego otoczenia oraz czasu dla swojego zwierzęcia.
Warto też pamiętać o tym, że nie tylko szczeniaki, lecz także dorosłe psy mogą przystosować się do nowego trybu życia, jeśli tylko właściwie się o nie zadba. Można wówczas skorzystać ze wsparcia specjalistów i zapisać pupila na szkolenie psów, na przykład w https://psiedszkole.pl!
Tych rzeczy warto nauczyć pupila!
Nauka psa wybranych komend może się różnić. Jeśli zamierzasz wychodzić ze swoim psem do pobliskiego parku, powinien on wiedzieć, w jaki sposób chodzić na smyczy lub bez niej. Należy też nauczyć zwierzę, aby reagowało na polecenia wzywające go do właściciela, gdy ten zawoła jego imię lub odpowiednią komendę. Pies powinien też wiedzieć, jak daleko może się oddalić. Odpowiednie przeszkolenie zapewni bezpieczeństwo zarówno Twojemu zwierzęciu, jak i wszystkim dookoła.