Zwykła karma a karma dla szczeniaków – czym się różnią?

Żywienie psa w pierwszych latach jego życia ogrywa niezwykle istotną rolę. Decyduje bowiem o kondycji i zdrowiu psa w jego dorosłym życiu. Właśnie dlatego należy zadbać o odpowiednią karmę, a nie pierwszą lepszą z dowolnego marketu. Czym karma dla szczeniaków różni się od karmy dla psów dorosłych? Na to pytanie odpowiadamy w naszym artykule.

Ile je mały pies?

Osoby, które zdecydowały się na przygarnięcie szczeniaczka, najczęściej doznają ogromnego szoku wtedy, gdy okazuje się, że ich pupil pochłania niebotyczną ilość jedzenia. Taki wilczy apetyt młodziaka spowodowany jest dużym zapotrzebowaniem na energię. Szczeniaki bowiem w ciągu roku kilkukrotnie zwiększają swoją masę i osiągają pewną dojrzałość. To niewiele czasu zatem, aby zgromadzić potrzebne im składniki odżywcze, które następnie przetworzone zostaną na masę mięśniową. Stąd tak ważna jest właściwa karma dla szczeniaków. Oczywiście nie można jej podawać bez ograniczeń. Należy stosować się do zaleceń, wskazanych na opakowaniu danego produktu. Doprowadzając pupila do nadwagi w najmłodszych latach życia, trudno będzie bowiem go na starość odchudzić.

Co zawiera karma dla szczeniąt?

Karma dla szczeniaków zawiera przede wszystkim dużo większą dawkę energetyczną, niż karma dla dorosłych psów. Udowodniono bowiem, że lepiej jest podawać psu małe objętości karmy wysokoenergetyczne niż duże porcje karmy o niższej koncentracji składników odżywczych. W ten sposób przewód pokarmowy psa staje się mniej obciążony. Dodatkowo karma dla szczeniąt zawiera dużo dodatków w postaci kwasu hialuronowego, siarczanu chondroityny oraz glukozaminy, które to pozytywnie wpływają na stawy i chrząstki psa. Nadto specjalistyczna, wysokiej jakości karma opracowywana jest według nowoczesnych zaleceń żywieniowych dla zwierząt.

Jak karmić szczeniaka?

Szczeniaki najczęściej zaczynają wyrażać zainteresowanie gotowym jedzeniem w około 6-8 tygodniu życia. Wtedy bowiem zanika u nich odruch ssania i mleko matki nie jest już tak atrakcyjne. Początkowo warto karmić pupila bardzo często. Przyzwyczajony jest bowiem do tego, że marka karmiła go nawet 12 razy dziennie. Oczywiście nikt nie ma czasu żeby co godzinę przygotowywać psu posiłek, istotne jest jednak to, by następowało to jak najczęściej. W dawkowaniu karmy dla szczeniaków należy kierować się przede wszystkim wytycznymi, wskazanymi na opakowaniu danego produktu. Tam podane są konkretne gramatury, odpowiadające określonej wadze psa. Należy też zmniejszyć dawkę mokrej karmy, jeżeli jednocześnie serwujemy psu suche chrupki.