Dobra karma dla psa – zapewnij szczęśliwe życie swojemu pupilowi!

Każdy chciałby kupować karmę najlepszej jakości, aby zapewnić swojemu psu długie i dobre życie. Jednak nie wszystko w temacie żywienia pupila jest jasne i proste, zwłaszcza dla początkujących opiekunów. Czy wiesz jak dużo jedzenia dawać swojemu ulubieńcowi i czym charakteryzują się różne rodzaje karmy?

Ile karmy wystarczy dla Twojego psa?

Ilość karmy podawanej psu zależeć powinna od kilku czynników. Wśród nich wymienić możemy:

  • Wiek
  • Masę ciała
  • Tryb życia pupila
  • Temperament czworonoga

Zacznijmy od krótkiej uwagi na temat wieku. Jak można się domyśleć, szczeniaki potrzebują mniejszych porcji karmy od dorosłych psów. Ich obfitość zależeć powinna od przewidywanej masy ciała dorosłego psa. Jeśli nasz czworonożny przyjaciel należy do rasy cechującej się niewielka masą ciała (np. do 10kg), to powinien jeść mniej. Co więcej, szybciej możemy zacząć karmić go takimi porcjami, jak w przypadku dojrzałych osobników – może nastąpić to już w 9. miesiącu życia.

Analogicznie, psy należące do dużych ras będą rosły dłużej i potrzebowały większej liczby kalorii do prawidłowego rozwoju. Oznacza to, że stosunkowo późno możemy zacząć karmić je w ten sam sposób, co dorosłe osobniki. Tego typu decyzję podjąć można dopiero między 12, a 15 miesiącem życia.

Wspomniana została już waga i wiek, ale nie powinniśmy zapominać o trybie życia i specyficznym temperamencie naszego pupila. Niektóre psy, czasem niezależnie od rasowych predyspozycji, preferują aktywny tryb życia. Będą one potrzebowały więcej jedzenia niż te, które większość dnia spędzają w domu. Warto jednak pamiętać, aby zapewnić naszemu czworonogowi możliwość codziennego ruchu oraz karmić go 2 lub razy na dobę. Należy robić to zawsze po powrocie ze spaceru, nigdy przed! W przeciwnym wypadku narazić go możemy na wystąpienie skrętu żołądka.

Czy mokra karma dla psa jest lepsza?

Na sklepowych półkach znajduje się często niesłychanie bogaty wybór karm dla psów, zarówno dorosłych, jak i szczeniaków. Istnieje też wiele rodzajów karmy suchej oraz mokrej. Znaleźć można je w marketach Kaufland, których asortyment i informacje o obowiązujących promocjach znajdziesz na stronie https://www.kaufland.pl/. Pojawia się zatem pytanie – co wybrać?

Karma mokra posiada kilka zalet. Po pierwsze, pomaga we właściwym nawodnieniu organizmu psa, co jest szczególnie ważne w gorące dni. Po drugie, jest szczególnie dobra dla czworonogów mających problemy z gryzieniem pokarmu, ponieważ jest łatwiejsza do rozdrobnienia w jamie ustnej. Zwykle ma też ona bardziej intensywny zapach, co pomoże nakłonić niejadków lub starszych pupili do zjedzenia swojej porcji.

Czy istnieją zatem powody, dla których warto kupować karmę suchą?

Co oferuje sucha karma dla psów?

Sucha karma dla psa jest przede wszystkim wygodna i ekonomiczna. Rzadziej powoduje zabrudzenia i łatwiej umieścić ją np. w zabawce. Ten ostatni aspekt nie jest bez znaczenia, ponieważ warto zadbać o stymulację intelektualną naszego czworonożnego przyjaciela. Pozwoli mu to na pozostanie w dobrym nastroju i zachowanie dobrej kondycji intelektualnej. Sucha karma pozwala też lepiej czyścić zęby i nie dostaje się w przestrzenie między nimi, co pomaga w utrzymaniu prawidłowej higieny jamy ustnej.

Jeśli nasz pupil nie posiada specjalnych potrzeb lub dolegliwości, to warto jest mieszać w jego diecie oba rodzaje karmy. Pozwoli to na odżywianie go w zrównoważony, zdrowy sposób. Pamiętaj, że zawartość miski nie jest bez znaczenia, jeśli chodzi o szczęśliwe życie naszych czworonożnych przyjaciół!