Jak opiekować się psem i co warto kupić zanim zwierzak pojawi się w naszym domu?

Mówi się, że pies to najlepszy przyjaciel człowieka. Bez wątpienia psy bardzo przywiązują się do swoich właścicieli, których traktują jak własne stado. To właśnie z tego powodu tak wiele osób marzy o posiadaniu psa. Pamiętajmy, żeby dobrze przemyśleć wszystkie za i przeciw. Wiele psów trafia do schronisk właśnie przez to, że nie każdy zdaje sobie sprawę z obowiązku jaki wiąże się z posiadania zwierzęcia. Psy, w porównaniu do innych zwierząt są wymagające, chociażby ze względu na konieczność wyprowadzania ich na spacer. Jeśli już zdecydujemy się na posiadanie psa, mamy do wyboru adopcję lub kupno. W drugim przypadku warto sprawdzić, czy hodowla jest zarejestrowana.

Jak opiekować się psem?

Psa musimy wyprowadzać na 3-4 spacery dziennie. Również jeśli mieszkamy w domu, powinniśmy zabrać psa poza ogród przynajmniej raz dziennie. Podczas spaceru nasz pupil może poznawać nowe zapachy. Jeśli mamy szczeniaka, to powinniśmy ograniczać kontakt z innymi psami do czasu szczepień. Psa powinniśmy kąpać kiedy jest to konieczne. Musimy także zabezpieczyć naszego czworonoga przed kleszczami. Codziennie powinniśmy czesać psa, żeby nie dopuścić do powstania kołtunów, które później ciężko usunąć. Pazury możemy obcinać samodzielnie lub chodzić do weterynarza. Powinniśmy także przynajmniej raz w roku wykonać badania kontrolne, żeby sprawdzić stan zdrowia naszego pupila. Dodatkowo musimy zaszczepić psa przeciwko wściekliźnie, gdyż tylko tak uchronimy go przed ewentualnym zakażeniem. Szczepienie to wykonujemy co roku.

Pierwsze dni w nowym domu są dla psa stresujące. Powinniśmy dać mu kilka dni na oswojenie się z nową sytuacją. W przypadku psa ze schroniska nie powinniśmy naciskać. Najlepiej jest poczekać, aż sam do nas przyjdzie. Po kilku dniach możemy zacząć szkolić psa. Szczeniaki stosunkowo szybko uczą się nowych rzeczy. Dodatkowo łatwiej jest je nauczyć np. przywołania na spacerach, gdyż kilkumiesięczny pies instynktownie podąża za swoim opiekunem. Przed pojawieniem się psa warto skompletować wyprawkę.

Pies czy kot – co wybrać?

Wyprawka dla psa – czyli co kupić zanim zwierzak pojawi się w naszym domu?

Pojawienie się psa w naszym domu jest radosną chwilą dla wszystkich domowników. Jednak dla naszego pupila jest to dość stresująca sytuacja. Dlatego zanim zwierzę pojawi się u nas, powinniśmy kupić kilka akcesoriów. Pies potrzebuje swojego miejsca, w którym będzie mógł w spokoju odpocząć. Pierwszą rzeczą, którą powinniśmy kupić jest legowisko dla psa. W sklepach zoologicznych jest szeroki wybór legowisk. Znajdziemy tam legowiska w formie poduszek, domków czy koszyków. W wyborze kierujmy się przede wszystkim wielkością naszego pupila. Dla szczeniaka warto wybrać nieco większe, gdyż w krótkim czasie sporo urośnie. Oprócz legowiska w kąciku naszego psa powinny znaleźć się zabawki. Dzięki temu będziemy mogli wspólnie się bawić. W sklepach znajdziemy także takie zabawki, które można napełniać smakołykami. Jest to dobry sposób, jeśli pies boi się zostawać sam w domu. W spokojnym miejscu w naszym domu powinny znaleźć się miski dla psa. Najlepiej, żeby były one antypoślizgowe, co zmniejszy ryzyko rozlania wody. Dla psów dużych ras poleca się miski na stojaku.

Oprócz tego w wyprawce powinny się znaleźć akcesoria spacerowe. Na początek najlepsza będzie klasyczna smycz o długości 2-3 m, a do tego obroża. Dzięki temu w łatwy sposób nauczymy psa ładnego chodzenia na smyczy. W późniejszym czasie możemy kupić szelki i smycz automatyczną. Dzięki temu pies będzie miał więcej swobody na spacerze, a my zadbamy o jego bezpieczeństwo. Kolejną przydatna rzeczą jest obroża LED dla psa, która będzie idealna w czasie wieczornych spacerów. Dzięki niej nasz pupil będzie widoczny z daleka. W wyprawce powinny się znaleźć także akcesoria pielęgnacyjne, takie jak szampon, szczotka, krople do oczu, krople do uszu, szczoteczka i pasta do zębów. Musimy także kupić dobrej jakości karmę.

Jaką karmę dla psa wybrać?

Samodzielne przygotowywanie posiłków dla psa jest czasochłonne i wymaga wiedzy. Dlatego właśnie większość właścicieli czworonogów decyduje się na podawanie gotowej karmy dla psa. W wyborze powinniśmy zwrócić uwagę na skład. Karmy z marketu zawierają wiele szkodliwych zbóż. Karma dla psa dobrej jakości na pierwszym miejscu w składzie powinna zawierać mięso. W sklepach znaleźć możemy zarówno suche karmy, jak i mokre w puszce. Większość osób decyduje się na podawaniu psu suchej karmy, gdyż jest to tańsze i wygodniejsze. Mokra karma może być podawana jako urozmaicenie. Powinniśmy trzymać się ilości karmy, jaka podana jest na opakowaniu. Jeśli oprócz karmy podajemy psu smakołyki w czasie treningu, to możemy odjąć parę granulek z posiłku. Dzięki temu pies nie będzie miał nadwagi.