Pies czy kot – co wybrać?

Posiadanie zwierzęcia to duża radość dla wszystkich domowników. Niewątpliwie najczęściej wybór pada na psa lub kota. Są to zwierzęta, które przywiązują się do człowieka. Pies i kot różnią się od siebie pod wieloma względami. Dlatego warto dobrze przemyśleć nasz wybór. Kiedy zdecydujemy się na dane zwierzę pamiętajmy, że jest wiele ras psów i kotów, a każda z nich ma inny charakter.

Zalety i wady posiadania psa

Mówi się, że pies to najlepszy przyjaciel człowieka i jest to jak najbardziej prawdą. Między człowiekiem i psem może się wytworzyć szczególna więź. Psy musimy wyprowadzać na 3-4 spacery dziennie. Spacer to nie tylko czas na załatwienie potrzeb fizjologicznych, ale również na zapoznanie się z nowymi zapachami oraz innymi psami. Psy można w łatwy sposób nauczyć wielu komend. Zachęcone smakołykami szybko się uczą. Dziecko, które wychowuje się z psem w późniejszym życiu jest pewniejsze siebie i łatwiej nawiązuje nowe znajomości. Dobrym pomysłem jest kupienie bądź adopcja szczeniaka, jeśli mamy małe dziecko. W tedy zarówno dziecko i zwierzę lepiej się rozwijają. Pies, tak jak każde inne zwierzę to obowiązek. Musimy zapewnić mu jak najlepsze warunki. Mowa tutaj o drobnej jakości karmie, akcesoriach pielęgnacyjnych i smakołykach. Musimy także regularnie chodzić z psem do weterynarza na badania kontrolne. Oprócz tego raz w roku musimy zaszczepić go przeciwko wściekliźnie. Minusem posiadania psa mogą być koszty ewentualnego leczenia, które mogą być naprawdę duże. Oprócz tego mimo właściwego wychowania psa, możemy potrzebować pomocy behawiorysty, co również wiąże się z wydatkami. Jednak dotyczy to dominujących ras. Jest wiele ras psów, które są polecane na początek. Są to psy raczej o spokojnym charakterze. Plusem posiadania psa jest także to, że przesypia on całą noc, a dzięki temu my możemy się wyspać.

Jak opiekować się psem i co warto kupić zanim zwierzak pojawi się w naszym domu?

Plusy i minusy posiadania kota

Kot to dobre zwierzę dla zapracowanych. Lepiej niż pies znosi samotność i nie musimy wyprowadzać go na spacery. Niewątpliwym plusem posiadania kota jest właśnie to, że załatwia się on do kuwety. Każde zwierzę ma inny charakter, jednak koty mniej niż psy lubią zabawy z człowiekiem. Kiedy kot będzie chciał się bawić, to sam do nas przyjdzie. Koty można nauczyć kilku sztuczek, jednak jest to zdecydowanie trudniejsze niż w przypadku psów. Minusy posiadania kota to straty w meblach i roślinach. Zwierzę to wdrapie się na każdą szafę, a doniczki z kwiatkami posłużą jako legowisko. Minusem jest też to, że koty są aktywne również w nocy. Dlatego nie jest to dobre zwierzę, jeśli mamy problemy ze snem. Podobnie jak w przypadku psa wizyty u weterynarza w razie choroby bądź wypadku są dość kosztowne. Jednak zarówno kot, jak i pies bez wątpienia wniesie wiele radości w nasze życie.