karma-dla-szczeniąt sucha-karma-dla-szczeniaka

Jak wybrać karmę dla szczeniąt?

Odpowiednie karmienie w okresie szczenięcym jest niezwykle istotne dla prawidłowego rozwoju naszego pupila. Warunkuje ono harmonijny wzrost, późniejszą kondycję i zdrowie psa. Jak wybrać najlepszą karmę dla szczeniaka? Kiedy szczeniak staje się dorosłym psem?  Do jakiego wieku podawać karmę przeznaczoną dla szczeniąt? Co powinna zawierać karma dla szczeniaka? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdziesz w poniższym artykule.

Kiedy szczeniak staje się dorosłym psem? Od kiedy podawać karmę dla psów dorosłych?

Wszystko zależy od rasy. Psy ras miniaturowych i małych (poniżej 10 kg) uznajemy za dorosłe już w wieku około 10 miesięcy i już w tym wieku możemy zmienić karmę na karmę przeznaczoną dla dorosłych psów. Psy ras średnich (poniżej 25 kg) możemy zacząć karmić karmą dla psów dorosłych w wieku około 12 miesięcy. Natomiast psy ras dużych (poniżej 40 kg) i olbrzymich (powyżej 40 kg) najpóźniej — odpowiednio w wieku około 18 i 24 miesięcy życia. Skąd taka rozbieżność wśród wielkości ras? Im większa rasa, tym więcej czasu potrzeba na pełne ukształtowanie organizmu. Gwałtowny wzrost byłby bardzo dużym obciążeniem dla psa rasy dużej lub olbrzymiej, dlatego proces dojrzewania jest rozłożony w czasie. Gdy nasz pies osiągnie już wiek dorosłości, musimy pamiętać, aby zmiana z karmy dla szczeniąt na karmę dla psów dorosłych nie była gwałtowna, tylko stopniowa i przemyślana, tak, by nie spowodować rewolucji w układzie pokarmowym naszego czworonożnego przyjaciela.

karma-dla-szczeniąt sucha-karma-dla-szczeniaka

Co powinna zawierać karma dla szczeniaka?

Przede wszystkim wartościowe składniki odżywcze najwyższej jakości! Karma dla szczeniaka powinna gwarantować solidną dawkę energetyczną. Szczenięta są niezwykle aktywne. Posiadają niespożyte pokłady energii, które muszą być uzupełniane odpowiednią ilością kalorii z pożywienia.  Musimy jednak pamiętać, że szczeniaczek nie jest w stanie zjeść dużych porcji posiłków, dlatego tak ważne jest maksymalne skondensowanie białka i tłuszczu w jak najmniejszej objętości. Karma dla szczeniaka powinna zawierać wysokiej jakości lekkostrawne białko, które zapewni optymalny wzrost masy mięśniowej. Ważne jest również, by zawierała chondroitynę i glukozaminę, które wspierają prawidłowy rozwój stawów i układu ruchu – ma to szczególne znaczenie dla ras dużych i olbrzymich, które są predysponowane do schorzeń tych układów.  Musimy mieć również na uwadze, by karma dla szczeniąt zawierała odpowiednią ilość witamin niezbędnych dla prawidłowego rozwoju. Zarówno niedobory (hipowitaminoza), jak i nadmiary witamin (hiperwitaminoza) mogą znacząco wpływać na nieprawidłowy wzrost naszego pupila i rozwój różnorodnych schorzeń.

Jak wybrać najlepszą karmę dla szczeniaka?

Nie ma uniwersalnej karmy dla każdego szczeniaka. Wybór powinien opierać się przede wszystkim na odpowiednim dostosowaniu karmy do wielkości rasy oraz jej jak najlepszej jakości. Przed zakupem zawsze powinniśmy dokładnie przeczytać skład oraz informacje znajdujące się na opakowaniu karmy. Producenci karm opracowali specjalne linie dla szczeniąt małych, średnich, dużych i olbrzymich ras. Różnią się one zawartością procentową składników analitycznych, w zależności od zapotrzebowania danej rasy, oraz wielkością granuli. Dla psów ras małych, takich jak np. shih tzu, maltańczyk czy ras średnich, np. owczarek australijski, odpowiednia będzie karma Eminent Gold Puppy 33/17 lub też wersja bez zbóż Eminent Grain Free Puppy 33/17. Natomiast dla szczeniaka rasy dużej (jak np. owczarka niemieckiego, labradora) czy rasy olbrzymiej (np. doga niemieckiego, cane corso), dobrym przykładem karmy wysokiej jakości jest Eminent Gold Puppy Large Breed 31/15 oraz opcja bezzbożowa Eminent Grain Free Puppy Large Breed 31/15.

Zapotrzebowanie żywieniowe szczeniąt jest inne niż psów dorosłych. Dlatego tak istotne jest odpowiednie karmienie stosowne do ich młodego wieku. Wysokiej jakości karma dla szczeniąt jest jednym z głównych filarów warunkujących prawidłowy wzrost i rozwój szczeniaczka. To właśnie ten etap życia jest najistotniejszy w kontekście przyszłości Twojego pupila, by żył w dobrym zdrowiu przez długie psie lata.

Wszystkie opisane w artykule karmy dla szczeniąt znajdziecie na stronie internetowej karma-eminent.pl